Menu:

Postup při vrtání

Vrtání malých obrobků provádíme běžně samostatně, v případě prvního seznamování se s prací na vrtačce však je účelné pracovat s pomocníkem, který však do činnosti aktivně zasahuje jen na požádání a pomáhá spíše dozíráním na prováděné úkony a upozorněním na případné chyby.

Před vrtáním i v jeho vlastním průběhu se řídíme určitými zákonitostmi, které je nutné dodržovat bez ohledu na průměr vrtané díry a použitou vrtačku. Následující pracovní postup je sestaven velmi podrobně, z důvodů lepšího pochopení návaznosti jednotlivých operací. V běžné výrobě se mnohými uvedenými detaily technologické postupy nezabývají.

Pro názornou ukázku postupu při výrobě díry vrtáním použijeme v našem případě:

Pracovní postup:

  1. Materiál očistit, případně odjehlit.
  2. Podle výrobního výkresu přesně orýsovat požadovanou díru.


  3. Překontrolovat funkci vrtačky a upínacího zařízení – strojního svěráku.
  4. Připravit pracoviště kontrolou pořádku, zjištěním stavu chladiva, zajistit volný pracovní prostor.
  5. výdejně nářadí zapůjčit a důkladně překontrolovat potřebné nástroje a měřidla.

    Pro vyhotovení zadaného úkolu budeme potřebovat:

    • tříčelisťové sklíčidlo s klíčem a upínací kuželovou stopkou MK 3 pro upnutí předvrtávacího vrtáku s válcovou stopkou
    • vrták ø 6 mm s válcovou stopkou pro zavrtání a předvrtání díry
    • vrták ø 20 mm s kuželovou stopkou MK 3 pro vyvrtání díry, jestliže nebude k dispozici požadovaná velikost stopky, je nutno vypůjčit k danému rozměru stopky také redukční pouzdro příslušné velikosti
    • záhlubník ø 25x45o pro odjehlení vyvrtané díry
    • vyrážecí klín pro rozebrání vrtací sestavy
    • pravoúhlý úhelník

  6. Strojní svěrák předběžně upnout pomocí upínacích šroubů k pracovnímu stolu vrtačky, upnout orýsovaný materiál do strojního svěráku.

    Základní deska svěráku a pracovní stůl vrtačky musí být čisté pro bezchybnou polohu obrobku vůči nástroji. Rovněž čelisti svěráku musí být pečlivě očištěné, aby nedošlo k otlačení nebo pohybu obrobku během práce nástroje.

  7. Nastavit správnou výšku pracovního stolu vrtačky s upnutým obrobkem vzhledem k vřetenu vrtačky.

    Nastavit správnou výšku v tomto případě znamená, že při provádění několika dílčích operací na jedné díře si počínáme tak, abychom při výměně nástrojů nemuseli rušit přesné ustavení obrobku před konečným dohotovením např. povolením svěráku, posunutím pracovního stolu atd. V našem případě tedy nastavíme takovou výšku stolu, aby bylo možno po předvrtání vyjmout předvrtávací vrták i sklíčidlo a nahradit ho definitivním vrtákem a to bez porušení polohy obrobku vzhledem k ose vřetena vrtačky. Touto operací většinou ušetříme pracovní čas, který bychom jinak až několikanásobně spotřebovali novým ustavováním obrobku po výměně nástrojů.

  8. Upnout tříčelisťové sklíčidlo do vřetena vrtačky, do sklíčidla upnout předvrtávací vrták ø6 mm.

  9. Načisto ustavit svěrák s obrobkem do správné polohy vůči hrotu vrtáku, pracovní stůl dotáhnout ke sloupu vrtačky, svěrák pevně dotáhnout k pracovnímu stolu vrtačky.

    Správně ustavený obrobek musí být umístěn středem budoucí díry přesně pod hrotem vrtáku.

    Postupujeme takto:

    • hrot vrtáku přiblížíme a zajistíme v poloze těsně (asi 1 mm) nad obrobkem
    • povolíme upínací šrouby svěráku tak, aby bylo možno údery dlaní nebo gumovou palicí svěrákem po stole posouvat, svěrák však nesmí volně klouzat
    • ručním otáčením vřetena s upnutým vrtákem k lepšímu pozorování hrotu a posouváním svěráku s obrobkem jednotlivými lehkými údery dlaní usilujeme o co nejpřesnější umístění středového důlku na obrobku pod hrot vrtáku
    • jestliže usoudíme, že ustavení je v pořádku, lehkým dotekem hrotu vrtáku na středový důlek se přesvědčíme o správnosti úsudku – vrták se při doteku nesmí vychýlit z osy vřetena vrtačky – zkoušku provedeme alespoň ze dvou úhlů pohledu
    • pokud je ustavení obrobku v pořádku, opatrně dotáhneme upínací šrouby svěráku, ověříme dotažení pracovního stolu k sloupu vrtačky a pro jistotu znovu provedeme zkoušku ustavení
    • zkoušku ustavení můžeme provést i při roztočeném vrtáku, kdy jeho hrot při vyšších otáčkách splyne v ostrou špičku a ta musí při pohledu ze všech stran jednoznačně směřovat do středu osového kříže orýsované díry
    • u vrtaček, které jsou opatřeny pracovním stolem, pohyblivým ve všech směrech, je výhodné dotáhnout nejdříve napevno svěrák k pracovnímu stolu, pak teprve poklepem na pracovní stůl ustavit obrobek a provést opatrné utažení stolu
    Při ustavování je nutno postupovat nejvýše opatrně, je nutné si uvědomit, že i drobná nepozornost a nesoustředěnost může způsobit pozdější problémy a časovou ztrátu při opakovaném navrtávání, nebo i zničení obrobku vyvrtáním díry v nesprávném místě.

  10. Nastavit parametry vrtání pro příslušný nástroj a materiál.

    V našem případě nastavíme pouze otáčky vrtáku, posuv použijeme ruční, kvůli získání citu pro chování nástroje při práci v materiálu.

  11. Zkontrolovat ústroj a splnění požadavků bezpečnosti práce.


  12. Navrtat a předvrtat díru.

    Tlačítkem START uvedeme připravený stroj do chodu, uchopíme páku ručního posuvu a zvolna přibližujeme vrták k obrobku. Navrtání – tedy vnoření hrotu vrtáku do materiálu – provedeme mírným tlakem a za stálé kontroly práce nástroje. Po navrtání pečlivě zkontrolujeme umístění vzniklého kuželového důlku po hrotu vrtáku podle orýsování. Při důkladné předchozí přípravě je nepravděpodobné, že by byl důlek mimo osy orýsované díry.

    V případě neúspěchu a vyosení navrtaného důlku musíme místo porušit např. vysekáním drážek nebo vybroušením, vyrazit nový středový důlek a navrtání opakovat. Tato operace vyžaduje značné trpělivosti, nezaručuje dokonale úspěšné provedení a v každém případě přináší velké časové ztráty.

    Předvrtání provádíme v kusové výrobě u děr o průměru větším než 10 mm. Důvodem je příčné ostří, které při velké délce (přibližně nad 2mm) způsobuje, že vrták při navrtávání nezachytí připravený středový důlek, nekontrolovaně rotuje na povrchu obrobku a nezaručuje správné navrtání středu díry. Proto se volí vrták pro předvrtání, jehož průměr je větší, než délka příčného ostří následujícího vrtáku.

    Po bezchybném navrtání předvrtáme díru alespoň do hloubky 5mm pod vnoření fazetky do materiálu. Chceme-li však díru co nejpřesnější, předvrtáme celou hloubku díry. Během práce vrták vydatně chladíme buď zařízením zabudovaným na stroji, nebo ručně pomocí štětce a chladiva v příruční nádobce.


  13. Vrtat díru na zadaný průměr.

    Po úspěšném předvrtání vyměníme nástroje, přenastavíme parametry vrtání a vrtáme předepsaný průměr díry. Během vrtání opět vydatně chladíme, vrták opakovaně vysunujeme z řezu pro snadnější odstranění třísek. Před koncem vrtání zmenšíme tlak na vrták, aby se při výběhu „nezakousl“ a po dovrtání, za stálého chodu stroje pomalu vysuneme nástroj z vyvrtané díry. Pak teprve vřeteno stroje zastavíme.


  14. Odjehlit vyvrtanou díru.

    Obrobek vyjmeme ze svěráku, vyvrtanou díru zbavíme ostrých hran z obou stran ručně, připraveným záhlubníkem.