Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Vnitřní nemoci
Studijní program v kostce
Studijní program je koncipován v prezenční a kombinované formě studia. Hlavním cílem studia je připravit absolventy k samostatné vědecké činnosti, ke kultivaci vysoce odborně specializovaného vědění použitelného v nejrůznějších kontextech teoretického bádání v experimentálním výzkumu a praktického bádání v klinickém oboru Vnitřní nemoci. Standardní doba doktorského studia je čtyři roky. Studium se řádně ukončuje státní doktorskou zkouškou a obhajobou disertační práce, kterými student prokazuje schopnost a připravenost k samostatné činnosti v oblasti výzkumu nebo vývoje. Absolventům studia v doktorských studijních programech se uděluje akademický vědecký titul „Ph.D.“ uváděný za jménem.
Co od vás očekáváme?
- splnění dílčích zkoušek z programu Vnitřní nemoci zařazených do individuálního studijního plánu
- splnění individuálního studijního plánu a požadovaného počtu kreditů
- předložení dizertační práce a všech souvisejících náležitostí k obhajobě (publikační aktivita a další)
- absolvování zahraniční stáže nebo mezinárodní spolupráce v požadovaném rozsahu
- absolvování pedagogické praxe v požadovaném rozsahu
- složení státní doktorské zkoušky z oblasti Vnitřní nemoci
- úspěšná obhajoba dizertační práce
Co se naučíte?
Studium doktorského programu poskytne absolventům teoretické znalosti použitelné a uplatňované při jejich vědecké práci, tj. při provádění a vyhodnocení vědeckovýzkumných studií v oblasti klinické medicíny v interních oborech a dalších příbuzných oborů. Studium je zařazeno v kreditovém systému OU.
Kde a jak se uplatníte?
Absolventi budou ve svém dalším profesním životě schopni navázat na svoji vědeckou práci v rámci daného studijního programu zejména v oblasti Vnitřní nemoci i dalších příbuzných oborů, nabízí možnost uplatnění ve vědeckovýzkumných institucích, ale i akademickém prostředí vysokých škol. Absolventi budou také, kromě výzkumné práce, schopni realizovat začlenění nových vědeckých poznatků v běžné klinické praxi.
Specifika kombinované/distanční formy studia
Kombinované studium spojuje prvky prezenčního a distančního (dálkového) studia a klade důraz především na samostudium a aktivní přístup studenta. Obsah prezenční a kombinované formy studia je totožný, stejně tak jsou shodné i nároky na výstupní znalosti a dovednosti studentů obou forem studia ve všech požadovaných kategoriích, není-li řečeno v sylabu předmětu jinak. Výuka probíhá v maximálně možné míře formou samostudia a individuálních konzultací po domluvě s příslušným pedagogem. Prezenční/kontaktní výuka je organizována zpravidla jen u předmětů základního kurzu a u vybraných odborných předmětů dle aktuálního rozvrhu hodin a dle aktuálního akademického roku, kdy jsou studenti s tímto harmonogramem včas seznámeni. Pro kontakt se školiteli a pedagogy slouží individuálně dohodnuté konzultační hodiny emailem, telefonicky, jež probíhají osobně, výjimečně telefonicky, e-mailem nebo virtuálně prioritně přes platformu MS Teams.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
1. Dosažení vysokoškolského vzdělání
1.1. Dosažení vysokoškolského vzdělání v České republice
[1] Podmínka pro doktorské studijní programy pro všechny oblasti vzdělávání mimo oblast umění: Každý uchazeč musí řádně ukončit magisterský studijní program.
[1.1] Doba pro splnění dané podmínky: Před vydáním rozhodnutí o přijetí ke studiu daného konkrétního uchazeče, protože doklad, který prokazuje splnění této podmínky příjímacího řízení, představuje podklad pro vydání rozhodnutí děkana o přijetí, či nepřijetí ke studiu.
[1.2] Doklad prokazující splnění podmínky: Vysokoškolský diplom.
[2] Podmínka pro doktorské studijní programy pro oblast umění: Každý uchazeč musí řádně ukončit magisterský studijní program a získat akademický titul.
[2.1] Doba pro splnění dané podmínky: Před vydáním rozhodnutí o přijetí ke studiu daného konkrétního uchazeče, protože doklad, který prokazuje splnění této podmínky příjímacího řízení, představuje podklad pro vydání rozhodnutí děkana o přijetí, či nepřijetí ke studiu.
[2.2] Doklad prokazující splnění podmínky: Vysokoškolský diplom.
1.2. Dosažení vysokoškolského vzdělání mimo Českou republiku
[1] Podmínka pro doktorské studijní programy pro všechny oblasti vzdělávání mimo oblast umění: Každý uchazeč musí řádně ukončit magisterský studijní program.
[1.1] Doba pro splnění dané podmínky: Před vydáním rozhodnutí o přijetí ke studiu daného konkrétního uchazeče, protože doklad, který prokazuje splnění této podmínky příjímacího řízení, představuje podklad pro vydání rozhodnutí děkana o přijetí, či nepřijetí ke studiu.
[1.2] Způsob splnění podmínky: Absolvování studia ve vysokoškolském studijním programu.
[1.3] Místo (instituce) splnění podmínky: Zahraniční vysoká škola.
[1.4] Doklad prokazující splnění podmínky: Rozhodnutí veřejné vysoké školy v České republice o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace (neboli rozhodnutí o nostrifikaci), zahraniční doklad o zahraničním vysokoškolském vzdělání.
[1.5] Zvláštní možnost ověření splnění podmínky: Každá vysoká škola s institucionální akreditací je povinna ověřovat splnění podmínky vlastním posuzováním výlučně pro účely přijímacího řízení do studijních programů uskutečňovaných jí samotnou, či uskutečňovaných kteroukoliv její fakultou.
[1.6] Zvláštní možnost ověření splnění podmínky na Ostravské univerzitě: Postup ověřování splnění podmínky je vymezen (definován) v interním řídicím aktu Ostravské univerzity, kterým je Opatření rektora č. 69/2019 s účinností od 13. května 2019. Za úkony spojené s posouzením získaného vzdělání bude stanoven poplatek rektorem OU, přičemž maximální výše poplatku činí nejvýše 20 % základu stanoveného podle § 58 odst. 2 zákona.
[2] Podmínka pro doktorské studijní programy pro oblast umění: Každý uchazeč musí řádně ukončit magisterský studijní program a získat akademický titul.
[2.1] Doba pro splnění dané podmínky: Před vydáním rozhodnutí o přijetí ke studiu daného konkrétního uchazeče, protože doklad, který prokazuje splnění této podmínky příjímacího řízení, představuje podklad pro vydání rozhodnutí děkana o přijetí, či nepřijetí ke studiu.
[2.2] Způsob splnění podmínky: Absolvování studia ve vysokoškolském studijním programu.
[2.3] Místo (instituce) splnění podmínky: Zahraniční vysoká škola.
[2.4] Doklad prokazující splnění podmínky: Rozhodnutí veřejné vysoké školy v České republice o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace (neboli rozhodnutí o nostrifikaci), zahraniční doklad o zahraničním vysokoškolském vzdělání.
[2.5] Zvláštní možnost ověření splnění podmínky: Každá vysoká škola s institucionální akreditací je povinna ověřovat splnění podmínky vlastním posuzováním výlučně pro účely přijímacího řízení do studijních programů uskutečňovaných jí samotnou, či uskutečňovaných kteroukoliv její fakultou.
[2.6] Zvláštní možnost ověření splnění podmínky na Ostravské univerzitě: Postup ověřování splnění podmínky je vymezen (definován) v interním řídicím aktu Ostravské univerzity, kterým je Opatření rektora č. 69/2019 s účinností od 13. května 2019. Za úkony spojené s posouzením získaného vzdělání bude stanoven poplatek rektorem OU, přičemž maximální výše poplatku činí nejvýše 20 % základu stanoveného podle § 58 odst. 2 zákona.
1. Vnitřní nemoci (kombinovaná forma).
[1.1] Úplné vysokoškolské vzdělání magisterského typu v lékařských nebo přírodovědných (oborově příbuzných) a biomedicínských programech/oborech.
[1.2] Povinné dokumenty k přihlášce (přiložit elektronicky nebo poslat poštou, nejpozději do 15. května 2024):
[1.2.1] 1x ověřená kopie všech získaných vysokoškolských diplomů (u absolventů 2024 dodání nejpozději v den konání přijímací zkoušky nebo zápisu),
[1.2.2] 1x profesní strukturovaný životopis (s uvedením tématu obhájené diplomové či rigorózní práce),
[1.2.3] 1x přehled vědecko-výzkumné činnosti (projekty, publikační a přednášková činnost, SVOČ),
[1.2.4] 2x návrh tématu a anotace k tématu studia v rozsahu 1,5 - 2 strany (Times New Roman, řádkování 1,5 ve struktuře: název práce, jméno školitele, úvod, cíle, metodika, diskuze).
[1.3] Student si volí téma z vypsaných okruhů uvedených pro příslušný akademický rok a téma konzultuje s uvedeným školitelem, konzultantem před samotnou ústní části přijímací zkoušky.
[1.4] Ústní část přijímací zkoušky má podobu pohovoru před zkušební komisí sestávající z nejméně tří akademických pracovníků fakulty. Účast školitele doporučena.
[1.5] Každý uchazeč může získat v této části přijímací zkoušky nejvýše 100 bodů.
[1.6] Každý uchazeč, který získá méně než 60 bodů v této části přijímací zkoušky, nesplnil přijímací zkoušku a nebude přijat ke studiu (odborná rozprava v oboru – maximum 40 bodů, minimum 0 bodů, rozprava nad tématem disertační práce – maximum 45 bodů, minimum 0 bodů, vědeckovýzkumné zkušenosti z pohledu odborných publikací = doložení publikací, kde je uchazeč autorem / spoluautorem – maximum 15 bodů, minimum 0 bodů).
[1.7] Cíl ústní části přijímací zkoušky – ústního pohovoru:
[1.7.1] Seznámení komise s odborným profilem, praxí a aktuální vědeckovýzkumnou činností
[1.7.2] Odborná rozprava v oboru, rozprava nad tématem disertační práce – cíle studia (zhodnocení úrovně současných poznatků ve vztahu k tématu disertační práce, stanovení cílů, kterých má být dosaženo v průběhu řešení disertační práce a očekávaného přínosu) a vědeckovýzkumná zkušenost z pohledu odborných publikací. V přijímacím pohovoru je u uchazečů ověřována úroveň znalostí v daném oboru, schopnosti uchazečů diskutovat na odborné úrovni. Při odborné diskuzi bude veden uchazeč k zamýšlení nad metodologií návrhu tématu disertační práce – cíle studia.
[1.7.3] Cílem je zjistit motivaci pro studium programu, zájem o obor, zjistit předpoklady pro postgraduální vysokoškolské studium a celkovou úroveň verbálního projevu uchazeče.
[1.7.4] Student si na přijímací pohovor připraví k vybranému tématu studia v PowerPoint prezentaci v rozsahu 5 – 7 minut (nejvýše 10 snímků).
[1.8] Doručení povinných příloh je nutnou podmínkou pro připuštění k vykonání přijímací zkoušky a vyhovění přijímacímu řízení - bez nich nebude uchazeč/ka přijat/a ke studiu a výsledky přijímacího řízení pozbydou platnosti.
[1.9] Žádné součásti přihlášky včetně příloh se uchazečům nevrací.
[1.10] Návrh témat disertačních prací pro AR 2024/2025:
[1] [1.10.1] Uchazeč se přihlašuje k vypsaným tématům disertační práce z uvedených okruhů – cíle studia a navržené téma konzultuje s příslušným školitelem. Uchazeč připraví návrh disertační práce – cíle studia, ve kterém prezentuje hlubší znalosti o dané problematice, o základní literatuře z této oblasti a prokáže znalost dané problematiky v odborné diskuzi.
Okruhy disertačních prací - návrhy:
- Oblast vnitřního lékařství – kardiologie, pneumologie, revmatologie, gastroenterologie, nefrologie, endokrinologie
Návrh školitelů a konzultantů:- Prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D.
- Doc. MUDr. Václav Procházka, Ph.D. MBA
- Doc. MUDr. Naděžda Petejová, Ph.D.
- Doc. MUDr. Dalibor Musil, Ph.D.
- Doc. MUDr. Leoš Pleva, Ph.D.
- MUDr. Jiří Plášek, Ph.D.
- MUDr. Marian Branný
Konkrétní témata:- Školitel: Prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D., FESC, FEFIM
- Téma: Arteriální hypertenze v těhotenství
- Školitel: Doc. MUDr. Václav Procházka, Ph.D.,MSc. MBA
- Téma: Rizikové faktory ovlivňující výsledný klinický stav pacienta s akut. uzávěrem vniřní krkavice po mechanické rekanalizaci
- Školitel: doc.MUDr. Jiří Plášek, Ph.D.,FESC
- Téma: Predikce rekurencí fibrilace síní (FS)po katetrizační ablaci pro FS
- Školitel: doc.MUDr. Jiří Plášek, Ph.D. ,FESC
- Téma: Sledování plazmatické hladiny farmak u pacientů s chronickým srdečním selháním
- Školitel: MUDr. Marian Branný, Ph.D.
- Téma: Prediktory periprocedurální mozkové ischemie při TAVI a AVR
- Školitel:doc. MUDr.Luděk Rožnovský,CSc.
- Téma: Analýza rozdílů v klinickém obraze, diagnostice a léčbě pacientů s aseptickou meningitidou
- Školitel: doc.MUDr.Luděk Rožnovský, CSc.
- Téma: Analýza rozdílů v klinickém obraze, diagnostice a léčbě pacientů s bakteriálním průjmem
- Další témata mohou být a budou ustanovena po konzultaci školitel – uchazeč.
- Oblast transfúzního lékařství
Návrh školitelů a konzultantů:- Doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D. MHA
- Doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D. MHA
- Oblast klinická onkologie a hematoonkologie
Návrh školitelů a konzultantů:- Prof. MUDr. Roman Hájek, CSc.
- Doc. Ing. MUDr. Jakub Cvek, Ph.D.
Konkrétní témata:- Školitel:doc. Ing. MUDr. Jakub Cvek, Ph.D.
- Téma: Radiochirurgická ablace substrátu komorové tachykardie
- Další témata mohou být a budou ustanovena po konzultaci školitel – uchazeč.
- Oblast laboratorní medicíny
Návrh školitelů a konzultantů:- Prof. MUDr. David Stejskal, Ph.D. MBA
Konkrétní témata:- Školitel: Prof. MUDr. David Stejskal, Ph.D.
- Téma: Využití nových biomarkerů v problematice AKS,CHKS
- Další témata mohou být a budou ustanovena po konzultaci školitel – uchazeč.
- Oblast klinické farmakologie
Návrh školitelů a konzultantů:- Doc. MUDr. Ivana Kacířová, Ph.D.
Konkrétní témata:- Školitel: doc.MUDr.Ivana Kacířová,Ph.D.
- Téma: Využití terapeutického monitorování léčiv ve farmakoterapii kardiovaskulárních onemocnění
- Další témata mohou být a budou ustanovena po konzultaci školitel – uchazeč.
- Oblast lékařské imunologie a alergologie
Návrh školitelů a konzultantů:- Prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D.
- Prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D.
- Oblast anesteziologie, urgentní a intenzívní medicíny
Návrh školitelů a konzultantů:- Doc. MUDr. Jan Máca, Ph.D.
Konkrétní témata:- Konkrétní témata mohou být a budou ustanovena po konzultaci školitel – uchazeč.
[1.11] Konkrétní datum konání příslušné části přijímací zkoušky bude konkrétnímu uchazeči oznámeno v pozvánce k přijímací zkoušce, včetně dalších podrobných informačních pokynů. Termín, na který bude uchazeč pozván, se pro něj stává závazným a neměnným.
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkouška nemůže být prominuta.
Organizace přijímacího řízení
Přílohy přihlášky
K přihlášce ke studiu doktorského oboru je nutné doložit tyto ověřené dokumenty nutno zaslat do termínu podání přihlášky tj. 15. května 2024:
- 1x ověřená kopie všech získaných vysokoškolských diplomů (u absolventů 2024 dodání nejpozději v den konání přijímací zkoušky nebo zápisu).
- 1x profesní strukturovaný životopis (součástí by mělo být doporučení ke studiu).
- 1x přehled vědecko-výzkumné činnosti (projekty, publikační a přednášková činnost, SVOČ).
- 2x návrh tématu a anotace disertační práce v rozsahu 1-2 strany.
- Doručení povinných příloh je nutnou podmínkou pro vyhovění přijímacímu řízení - bez nich nebude uchazeč/ka přijat/a ke studiu a výsledky přijímacího řízení pozbydou platnosti.
- Žádné součásti přihlášky včetně příloh se uchazečům nevrací.
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D., FESC FEFIM, MHA
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu / oboru není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů / oborů, obraťte se na kontaktní osobu Centra Pyramida pro Lékařkou fakultu OU. V dotazu primárně specifikujte vaše zdravotní postižení a studijní obor, kterého se váš dotaz týká.
email: ;
telefon: +420 553 46 1746.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem studijní oddělení Lékařské fakulty OU.