Představení kurzů Doktorské školy Ostravské univerzity
Academic English, vstupní úroveň B1 / B2 (ZS/LS)
Nevíte, jak správně napsat formální nebo neformální e-mail v angličtině? Chcete se představit kolegům ze zahraničí nebo napsat motivační dopis? Chystáte se na konferenci a máte obavy, že přednášku nezvládnete? Právě na takové zlepšení komunikačních dovedností cílí tento kurz.
Prezentovat bude Mgr. Lucie Bártová Vopravilová
Scientometrie, publikační strategie a podpůrné IT nástroje ve vědě (ZS)
Jak najít vhodný časopis pro článek, který právě píšete? Co je kvalitní publikace a kde se to dozvíte? Kdo patří mezi špičkové vědce ve vašem oboru a jak to poznáte? K čemu je ORCID nebo ResearcherID a proč mít profil na Google Scholar? IT technologie nabízejí vědcům řadu pomůcek, které pomůžou propojit vědecké týmy, nastavit vhodnou publikační strategii nebo usnadní přípravu článků. Díky tomuto kurzu porozumíte publikační strategii a naučíte se používat množství velmi užitečných nástrojů moderního vědce.
Prezentovat bude doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D., proděkan pro vědu a doktorské studium, Přírodovědecká fakulta OU
Zvyšování pedagogických dovedností (ZS/LS)
Čeká vás vlastní výuka či vedení závěrečných prací? Chcete vědět, jak efektivně předávat znalosti a při tom rozvíjet i dovednosti studentů? Jak komunikovat se studenty? Přihlaste se na kurz určený doktorandům a začínajícím vyučujícím! Společně se podíváme na to, jak udržet pozornost studentů, jak je motivovat k přípravě na hodinu, jaké otázky pokládat a vůbec jak studenty aktivizovat. To a mnohé další z dobré praxe Vám předají zkušení didaktici a lektoři.
Akademické psaní (LS)
Pokud žijete v představě, že napsat článek je podobné jako vypracovat diplomovou práci, pak jste na omylu. Psaní vědeckých článků do recenzovaných časopisů je řemeslo, které vyžaduje dodržování řady pravidel a obecných zvyklostí, které mohou být pro přijetí do tisku zcela zásadní. Řadu z nich přitom nevyčtete ze žádných příruček. Pokud tedy chcete dělat skutečně kvalitní vědu a mít skvělé výstupy je tento kurz ideálním začátkem.
Prezentovat bude Mgr. et Mgr. Jan Beneš, Ph.D., Filozofická fakulta OU
Metodologie kvalitativního výzkumu (LS)
Rádi byste v rámci svého výzkumu hlouběji porozuměli určitému sociálnímu jevu a mechanismům jeho fungování v sociálním světě či mezilidským interakcím, motivacím lidského jednání a způsobům jeho zpětné racionalizace? Chcete zjistit a popsat pohledy jednotlivých aktérů participujících v konkrétní sociální situaci? Zaměřit se na jejich interpretace žité sociální reality či jejich rekonstrukce určité situace či události? V tomto případě je vhodné využít kvalitativní výzkum. Kvalitativní výzkumná strategie není „lepší“ či „horší“ než kvantitativní – je zkrátka jiná. Obě se navíc dají vhodně kombinovat. V kurzu získáte vhled do metodologie kvalitativního výzkumu. V návaznosti na výzkumný problém, cíl výzkumu a výzkumnou otázku si budete jisti vhodností aplikace kvalitativní výzkumné strategie, výběrem vhodného přístupu, metod analýzy a technik sběru dat.
Prezentovat bude prof. Mgr. Soňa Kalenda Vávrová, Ph.D., Fakulta sociálních studií OU
Metodologie kvantitativního výzkumu (LS)
Výzkum neznamená jen nasbírat data (ať už jsou to čísla nebo jiné typy hodnot), to je pouze první krok. Dalším, naprosto zásadní krokem, je jejich zpracování, interpretace a prezentace. Pokročilejší vědec vám navíc potvrdí, že i samotný návrh výzkumu a sběru dat vyžaduje dobré znalosti metodiky kvantitativních analýz. Zásadní schopností každého, kdo se pokouší o zpracování dat je výběr vhodné metody a interpretace jejich výstupů. Pokud se chcete dozvědět něco více o metodice sběru kvantitativních dat, návrhu designu kvantitativního výzkumu, zpracování kvantitativních dat a sestavování kvalitní prezentace těchto dat, je tento předmět určen právě pro Vás.
Prezentovat bude doc. RNDr. Petr Bujok, Ph.D., Přírodovědecká fakulta OU
Zveřejněno / aktualizováno: 14. 11. 2024