O Ceně rektora Ostravské univerzity

Cena rektora je prestižní ocenění studentů, absolventů a akademických či vědeckých pracovníků Ostravské univerzity za jejich vynikající studijní a pracovní výsledky či jinou mimořádnou činnost.

Předávání cen z rukou rektora má na Ostravské univerzitě tradici již mnoho let, avšak současná podoba Ceny rektora vznikla až v roce 2016. Od té doby cenu obdrželo přes čtyři desítky studentů, akademiků, vědců, umělců i neakademických pracovníků a sedm studentských či dobrovolnických organizací. Podrobný seznam všech oceněných naleznete v záložce „Laureáti minulých let“.

Udílení Ceny rektora je neodmyslitelně spjato s Akademickým dnem Ostravské univerzity – významnou událostí oslavující akademický život a svobody. I z tohoto důvodu se tato akce, a s ní i předávání Cen rektora, každoročně koná v období blízkém 17. listopadu, respektive Mezinárodnímu dni studentstva, a čase spojeném s připomínkou podstaty a důležitosti demokratických hodnot.

Při této vzácné příležitosti byla v minulých letech předána také mimořádná ocenění Ostravské univerzity za zásluhy o svobodu a demokracii. Ta převzali z rukou rektora historik a politolog Jacques Rupnik, premiér ČR Petr Fiala, polský publicista a historik Adam Michnik či český spisovatel, publicista a historik Petr Pithart.

Cena rektora je udělována v celkem šesti oblastech

1. Cena za vynikající dlouhodobou vzdělávací činnost nebo mimořádnou inovaci ve vzdělávání
    (laureát získává finanční prostředky ve výši 20 tisíc korun na další rozvoj vzdělávací činnosti);

2. Cena za mimořádnou vědecko-výzkumnou nebo uměleckou činnost akademických a vědeckých pracovníků OU do 35 let
    (laureát získává finanční prostředky ve výši 100 tisíc korun na další rozvoj vědy nebo umělecké činnosti);

3. Cena za vynikající dlouhodobou vědecko-výzkumnou, uměleckou činnost nebo činnost pro občanskou společnost akademických a vědeckých pracovníků OU
    (laureát získává umělecké dílo, typicky originální sochu oranta od umělce Igora Kitzbergra);

4. Cena za významné umělecké dílo/uměleckou činnost studentů OU
    (laureát získává stipendium ve výši 10 tisíc korun);

5. Cena za mimořádný vědecko-výzkumný výsledek/vědecko-výzkumnou činnost studentů OU
    (laureát získává stipendium ve výši 10 tisíc korun);

6. Cena rektora za významnou činnost studentů OU pro občanskou společnost.

Více informací o nominování, včetně odkazu na formulář, naleznete v záložce „Jak nominovat na Cenu rektora“.

Zveřejněno / aktualizováno: 02. 05. 2024