Docentka Radka Bužgová z Lékařské fakulty OU je laureátkou Ceny předsedy AZV ČR
Ostrava / 26. 09. 2024
Cenu předsedy Agentury zdravotnického výzkumu získala docentka Radka Bužgová z Lékařské fakulty Ostravské univerzity za projekt Neuropaliativní a rehabilitační přístup pro zachování kvality života pacientů v pokročilé fázi vybraných neurologických onemocnění. Vůbec poprvé v historii tak AZV ČR ocenila projekt za ošetřovatelství. Docentka Bužgová si cenu převzala na slavnostním večeru k 10. výročí založení Agentury pro zdravotnický výzkum.
Předseda Agentury pro zdravotnický výzkum Ondřej Slabý předal v polovině září mimořádné ceny devíti vědkyním a vědcům, jejichž podpořené projekty byly vybrány jako nejúspěšnější za celou dobu existence agentury. Mezi oceněnými přitom byla také docentka Radka Bužgová, která působí na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.
„Daného ocenění si velmi vážím a věřím, že může přispět k motivaci dalších výzkumníků rozvíjet výzkum také v oboru paliativní medicíny. Práce na projektu není prací jednoho člověka, ale celého týmu. Poděkování patří všem kolegyním a kolegům z Lékařské fakulty OU i Fakultní nemocnice Ostrava, kteří se na řešení projektu podíleli,“ nezapomněla ocenit kolegy docentka Radka Bužgová.
Oceněný projekt Neuropaliativní a rehabilitační přístup pro zachování kvality života pacientů v pokročilé fázi vybraných neurologických onemocnění nevznikl náhodou. Podle docentky Bužgové je výzkum v oblasti paliativní medicíny v České republice v začátcích, zejména pak v paliativní péči v neurologii. „Projekt mohl otevřít veřejnou odbornou diskusi, jak uplatnit principy paliativní péče u pacientů s progresivním neurologickým onemocněním a kdy zahájit komunikaci s těmito pacienty na téma plánu péče na konci života. Jsou to témata, která neurologové neotvírají příliš často. Jedním z důležitých výstupů je publikovaná monografie Základy paliativní péče v neurologii, na které se kromě kolegů z LF OU a FNO podíleli také další odborníci z Česka,“ popsala docentka Bužgová.
„Je to ohromný, v podstatě dvojnásobný, úspěch. Nejenže jde o první oceněný projekt v oblasti ošetřovatelství, ale zároveň byl vědeckými odborníky zhodnocen jako jeden z nejúspěšnějších projektů za celou historii Agentury zdravotnického výzkumu. Paní docentce a celému jejímu týmu upřímně gratuluji,“ říká děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.
Cenu předsedy AZV ČR získali vědkyně a vědci, jejichž grantové projekty byly vybrány odbornými panely agentury na základě vynikajících výsledků v oblasti aplikovaného zdravotnického výzkumu. Jedná se o projekty, které významně přispívají nejen k rozvoji poznání v oblasti lékařských věd a k inovacím, ale také ke zlepšování kvality zdravotní péče.
Anotace oceněného projektu:
Hlavním cílem projektu bylo vytvoření a ověření konceptu neuropaliativní péče pro pacienty s progresivním neurologickým onemocněním (PNO) v pokročilé fázi nemoci. Dále hodnocení bio-psychosociálních a spirituálních potřeb pacientů a jejich pečujících v souvislosti s kvalitou života. Na základě kvalitativního výzkumu a analýzy zahraničních zdrojů byl vytvořen integrovaný model neuropaliativní péče využitelný v ČR v různých prostředích péče. Dále byly vytvořeny a standardizovány dotazníky pro hodnocení kvality života a potřeb u pacientů s PNO a jejich pečujících. V rámci intervenční studie byl potvrzen pozitivní dopad poskytnuté intervence na zmírnění zátěže ze symptomů, kvalitu života i spokojenost s péčí.
Hlavní přínosem projektu je zajištění maximální možné kvality života pacientů s PNO a jejich blízkých, a to prostřednictvím zvýšené informovanosti praktických lékařů, neurologů, pacientů a rodinných příslušníků o možnostech včasného zahájení neuropaliativní péče. Dále využití vytvořených nástrojů ve výzkumu i klinické praxi. Za významný přínos považujeme navázání mezinárodní spolupráce, jejímž výsledkem je společná mezinárodní publikace v časopise Lancet neurology v roce 2023.
Kontakt:
Ing. Hana Hanke
vedoucí oddělení pro PR a marketing, tisková mluvčí LF OU
e-mail:
telefon: 728 202 698