Studie „Fyzická aktivita a příznaky menopauzy“ přináší nový pohled na vliv znečištěného prostředí a životního stylu na ženy ve středním věku
Ostrava / 27. 02. 2024
Ženy žijící v oblastech s vyšším stupněm znečištění hlásí větší množství somato-vegetativních příznaků (např. návalů horka a pocení, problémy se spánkem) spojených s menopauzou. Vyplývá to ze studie, kterou publikoval výzkumný tým z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v odborném časopise Menopause. Výsledky studie poukazují na důležitý vztah mezi fyzickou aktivitou, znečištěním ovzduší a příznaky menopauzy. Studie „Fyzická aktivita a příznaky menopauzy: hodnocení vlivu obezity, kondice a stavu znečištění ovzduší“ je první studií, která zkoumá souvislost mezi pohybovou aktivitou a příznaky menopauzy ve vztahu k znečištěnému ovzduší.
Lepšímu porozumění vlivu menopauzy na ženy přináší studie publikovaná v odborném časopise Menopause. Podepsání jsou pod ní vědci Ostravské univerzity Steriani Elavsky, Michal Burda, Lukáš Cipryan, Petr Kutáč, Marek Bužga, Vera Jandačková, Sy-Miin Chow a Daniel Jandačka. Poukazují na důležitost integrovaného přístupu ke zdraví, který zahrnuje jak změnu životního stylu, tak i zohlednění environmentálních faktorů jako je například znečištěné prostředí.
Výzkum se zaměřil na 243 žen ve věku 40–60 let žijících v oblastech s různým stupněm znečištění ovzduší. Výsledky ukazují, že ženy žijící v oblastech s vyšším stupněm znečištění hlásily větší množství somato-vegetativních příznaků (např. návalů horka a pocení, problémy se spánkem) spojených s menopauzou. Studie odhalila zjištění, že pravidelná pohybová aktivita může snížit některé z těchto příznaků, zejména u žen žijících ve znečištěném prostředí.
Výzkumníci z Ostravské univerzity upozorňují na to, že přechod menopauzy je doprovázen přechodnými symptomy, které mohou souviset také se subklinickými kardiovaskulárními onemocněními. Kardiovaskulární onemocnění bývá také spojováno se znečištěným ovzduším. Pohybová aktivita snižuje kardiovaskulární onemocnění, zlepšuje složení těla a může snížit výskyt příznaků menopauzy. Účelem studie bylo posoudit, zda vazby mezi pohybovou aktivitou a symptomy menopauzy ovlivňují faktory jako je obezita, fyzická zdatnost a znečištění ovzduší.
„Denní pohybová aktivita po dobu dvou týdnů byla hodnocena pomocí hodinek Fitbit Charge 3/4 nošených na zápěstí. Ženy byly požádány, aby hodinky nosily neustále, včetně spánku. Celkový denní počet kroků podle hodinek Fitbitu byl použit jako ukazatel celkové denní aktivity. Symptomy menopauzy pak ženy reportovaly každý den pomoci mobilní aplikace,“ přiblížila proces sběru dat docentka Steriani Elavsky, spoluautorka studie z Katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.
Publikace v časopise Menopause, který je uznávaným fórem pro sdílení výzkumu v oblasti menopauzy a ženského zdraví, představuje významný úspěch pro vědecký tým z Ostravské univerzity a přispívá k širší diskusi o zdraví žen a vlivu životního prostředí na jejich kvalitu života.
Kontakt pro média:
doc. Mgr. Steriani Elavsky, Ph.D.
Katedra studií lidského pohybu
Pedagogická fakulta Ostravské univerzity
e-mail:
telefon: 606 168 831
Poznámky pro editory:
Originální název studie v angličtině
Physical activity and menopausal symptoms: evaluating the contribution of obesity, fitness, and ambient air pollution status
Informace o publikované studii
Menopause: The Journal of The Menopause Society
Vol. 31, No. 4, pp. 00-00
© 2024 by The Menopause Society
Studie
Pozn.: Studie není publikována v režimu open access. Po dobu jednoho roku bude studie veřejně dostupná na platformě PubMed.
Menopause: The Journal of The Menopause Society
Celý název časopisu, ve kterém je studie publikována (studie je publikována v sekci Latest Articles).
Recenzovaný vědecký časopis, který vychází každý měsíc a poskytuje prostor pro nový výzkum, aplikovanou i základní vědu a klinické doporučení týkající se všech aspektů menopauzy. Rozsah časopisu přesahuje rámec gynekologie a zahrnuje mnoho různých biomedicínských oblastí, včetně interní medicíny, rodinné praxe, lékařských subspecializací, jako je kardiologie a geriatrie, epidemiologie, patologie, sociologie, psychologie, antropologie a farmakologie. Časopis Menopause má zásadní význam pro integraci těchto oblastí, zdůraznění potřeb budoucího výzkumu a zlepšení zdravotní péče.
Twitter: @MenopauseJrnl, Web
Katedra studií lidského pohybu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity (KSLP)
Katedra studií lidského pohybu je moderní dynamické pracoviště s výzkumným zázemím, které zajišťuje výuku předmětů ve vzdělávací oblasti Kinantropologie. Navazuje na dlouholetou tradici výuky tělesné výchovy na Ostravské univerzitě. Katedra sídlí v City Campusu Ostravské univerzity na Černé louce.
Financování/Podpora
Popisované údaje ve studii pocházejí z projektu „Healthy Aging in Industrial Environment HAIE CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000798“, který je spolufinancován Evropskou unií. Studie vznikla rovněž za podpory grantů „National Institutes of Health grants U24AA027684“ a „UL1 TR002014“ a Pensylvánské státní univerzity kvantitativních sociálních věd (Pennsylvania State University Quantitative Social Sciences).
Healthy Aging in Industrial Environment HAIE
Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Registrační číslo: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000798
Řešitel: Ostravská univerzita
Partneři: Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i., Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i.
Podrobné informace o projektu HAIE
Popis projektu:
Projekt řeší vlivy vybraných rizikových faktorů životního prostředí a životního stylu na zdraví a stárnutí populace v průmyslovém regionu.
Celkovými cíli projektového záměru byla podpora excelentního výzkumu, zlepšení infrastruktury stávajících výzkumných center, rozvoj výzkumných týmů a internacionalizace. Cílem výzkumu je nalezení vztahů mezi environmentálními podmínkami, životním stylem, zdravotním stavem, kvalitou života a stárnutím. Prostřednictvím čtyř výzkumných programů byla provedena řada studií na odlišných vzorcích populace (studie úmrtnosti, nemocnosti, molekulárně epidemiologické a genetické studie, cytogenetické studie, expoziční studie, studie fertility, studie zvýšené pohybové aktivity, socioekonomická a psychosociální studie).
Aplikovatelnost výsledků výzkumu 4HAIE spočívá v jeho potenciálu využití v prevenci, jako východiska k formulování doporučení a intervencí směřujících k lepší politice ochrany a podpory veřejného zdraví. V konečném důsledku chceme snížit výdaje na zdravotnictví a sociální služby.