Jsme taky učitelé a máme smysl. Nová kampaň Filozofické fakulty Ostravské univerzity
Ostrava / 27. 04. 2023
Seznamte se s našimi vědkyněmi, vědci, pedagožkami a pedagogy. Filozofická fakulta připravila kampaň s názvem Máme smysl, jsme také učitelé. Cílem kampaně je ukázat široké veřejnosti, kde všude se lze setkat s humanitními vědami a jakou roli sehrávají ve společnosti.
Pomocí krátkých a srozumitelných sloganů postupně představí na sociálních sítích některé z akademiků a akademiček, čím se zabývají a jak se jejich práce a odbornost promítá do praxe. Zde je ukázka několika z nich:
„Učím studenty ochraně památek a přípravě edukačních programů pro rodiny, seniory, školy, aby každá prohlídka zámku, muzea či technické památky byla všem srozumitelná, přinášela zábavu a potěšení.“
Mgr. Květa Jordánová, Ph.D. – památkářka
„Porozumění mezi národy, respektování a pochopení cizích kultur je hlavním předpokladem mezinárodní spolupráce. Prostřednictvím literatury učím své studenty poznávat jazyk, kulturu a tradice Španělska a Latinské Ameriky.“
dr Jan Mlčoch – hispanista
„Abychom našim dětem zajistili co nejlepší budoucnost, potřebujeme také skvělé učitele. Věnuji se proto jejich přípravě, v čemž spatřuji velký smysl. Jsem členem realizačních týmů a projektů přinášejících nové prvky do českého vzdělávacího systému na základě zahraničních zkušeností a aktuálního pedagogického výzkumu.“
Mgr. Martin Tomášek, Ph.D. – didaktik literatury, filozof
„Věděli jste, že nelegální obchod s uměním je po obchodu se zbraněmi, drogami a lidmi nejrozšířenějším druhem organizovaného zločinu? Jako historik umění a muzejník se účastním odborných komisí zabývajících se identifikací ztracených či odcizených uměleckých děl z celé Evropy.“
prof. dr hab. Waldemar Józef Deluga – historik umění
Tito a další stovky humanitních vědkyň a vědců předávají svým studentům nejnovější a hluboké poznatky ze svého oboru. Nikoli pedagogické, ale filozofické fakulty připravují středoškolské učitele dějepisu, cizích jazyků, češtiny a základů společenských věd. Připravují budoucí psychology, novináře, kurátory, redaktory, památkáře, tlumočníky, překladatele, až 70% zaměstnanců ve veřejné a státní správě jsou absolventi humanitních a společenských věd. Ti nejlepší studenti a studentky pak tvoří základ vysokoškolského vzdělávání.
Náš jediný vliv spočívá ve společenské kultivaci, která je neměřitelná
„Chceme dokázat, že humanitní vědy sehrávají v naší společnosti důležitou roli, a aniž si to uvědomujeme, neustále nás obklopují a my se na ně podvědomě či zcela vědomě v každodenním životě spoléháme. Už jenom třeba tím, že sledujeme filmy a seriály s dabingem. Ten film musel někdo přeložit...,“ uvádí historik, děkan Filozofické fakulty Ostravské univerzity doc. Robert Antonín a navazuje: „Problém humanitních věd spočívá v tom, že je nelze kvantifikovat. Nelze jejich přínos vyčíslit penězi, nezachraňují přímo životy ani po nich nezůstává nic hmotného kromě knih, které jsou často velmi komplikované a pro běžného člověka těžko srozumitelné, protože zkoumají iracionální, duchovní či uměleckou složku lidské povahy a společnosti. Není to povětšinou ani tak, že bychom zde něco vyzkoumali a snažili se to přenést na společnost. Zkoumáme, zjišťujeme a popisujeme příčiny a důsledky změn ve společnosti, které se kontinuálně dějí. Náš jediný vliv spočívá ve společenské kultivaci, která je neměřitelná,“ uzavírá doc. Antonín.
Kontakt:
Nela Parmová, DiS.
Referentka pro vnější vztahy Filozofické fakulty Ostravské univerzity
e-mail:
telefon: 734 353 573