Informatici Ostravské univerzity pomůžou otevřít dveře hendikepovaným i rodičům s malými dětmi
Ostrava / 04. 06. 2019
Na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity vznikla unikátní aplikace pro chytré telefony, která zlepšuje využití takzvaného Euroklíče. Díky spolupráci s neziskovou organizací Síť pro rodinu se zdravotně postižení, senioři a rodiny s malými dětmi dostanou v celém Česku pohodlněji na toalety nebo do výtahů.
Katedra informatiky a počítačů se před časem spojila se Sítí pro rodinu, aby společně zjednodušili využití takzvaného Euroklíče. Unikátní kód, který hendikepovaným, seniorům i rodinám s malými dětmi, umožňuje přístup na toalety, schodišťové plošiny nebo do výtahů, totiž nemohli až doteď používat zrovna pohodlně. Novinka z Ostravy má vše změnit. „O využití Euroklíče jsem se dozvěděl od kolegy Michala Janoška. Když jsem se pak k němu dostal, zjistil jsem, že je všechno nepřehledně uspořádané v sáhodlouhé tabulce, ve které není zrovna pohodlné hledat. V rámci výuky jsem tak ze studentů dal dohromady vývojářský tým a vytvořili jsme mobilní aplikaci, která využití tabulek úplně zjednodušuje a její uživatelé mají přístupy hned k dispozici,“ popisuje za katedru informatiky a počítačů RNDr. Jaroslav Žáček, Ph.D.
Na aplikaci pro chytré telefony pracoval se studenty a zástupci Sítě pro rodinu od začátku zimního semestru. Výsledkem je plně funkční verze s grafickým rozhraním, která rozšiřuje možnosti projektu Euroklíč. „Jsem ráda, že to pro studenty nebyl jen nějaký školní úkol, ale hodně tím žili a přicházeli sami s vylepšeními. Celkově byl vývoj hodně rychlý, a navíc se nám dařilo zapracovávat také všechny možné podněty. Teď už jen doufám, že aplikace bude pomáhat naplno rodinám s dětmi, seniorům i zdravotně postiženým,“ říká krajská koordinátorka Sítě pro rodinu Lenka Polášková.
Pro studenty katedry informatiky a počítačů to byla zkušenost, která jim může v budoucnu navíc pomoci v praxi. „Ze začátku jsme se učili hlavně pracovat v týmu, což pro nás bylo docela nové a že celkem trvalo, než jsme si na to zvykli. Na tom všem bylo dobré, že to nebyla jen teorie a mohli jsme vytvořit něco pro praxi, co třeba může pomáhat lidem. A to navíc i s využitím nových technologií,“ říká student oboru Informační systémy Jiří Pelleš.
Novou aplikaci EuroKlíčenka si mohou uživatelé mobilních telefonů s platformou Android stáhnout v Google Play. Pro vlastníky chytrých telefonů s operačním systémem iOS by měla být k dispozici do několika týdnů. Už teď vývojáři z ostravské Přírodovědecké fakulty navíc nevylučují možné rozšíření aplikace o další funkce.
Kontakt pro média:
Mgr. Adam Soustružník
tiskový mluvčí Ostravské univerzity
+420 724 919 614