Lékařská fakulta OU má detašované pracoviště v Malawi
Z africké Malawi se tento týden vrátili lékaři z ostravské lékařské fakulty, kteří navázali na dlouholetou práci neziskové organizace International Humanity. Mise se zúčastnil i její předseda Rastislav Maďar, současný děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Právě ostravská lékařská fakulta se zároveň stala detašovaným pracovištěm české nemocnice ve Fanuelu.
„V Malawi působíme již od roku 2012. Primárně jsme tam dorazili léčit v odlehlých venkovských oblastech daleko od asfaltových silnic děti i dospělé, kteří patří k nejchudším na naší planetě. V těchto oblastech jsme nacházeli mnoho zanedbaných stavů a dětské podvýživy. Po dvou letech terénní práce jsme se rozhodli postavit zde malou nemocnici, která jejich zoufalou situaci významně zlepšila. Na lékaře tady denně čeká přibližně 100 pacientů ze široké spádové oblasti,“ popisuje současné podmínky zdravotní péče v Malawi děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.
Do Malawi s ním letos vyrazil i docent Lubomír Martínek, přednosta Chirurgické kliniky ostravské lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Ostrava, který se přiletěl podrobněji seznámit se situací týkající se chirurgických oborů a intenzivní péče v největší nemocnici země Lilongwe Central Hospital a také v okresní nemocnici v Mchinji, kde místním chirurgům blíže představil moderní chirurgické postupy. Oba lékaři přitom již společně před rokem absolvovali misi v Západoafrickém Beninu. „Situace v Malawi je ještě horší než v Beninu. Hlavní nemocnice v Lilongwe má spádovou oblast 7,5 miliónů obyvatel a má pro ně k dispozici jen šest lůžek pro intenzivní péči. A okresní nemocnice v Mchinji má pro 700 tisíc obyvatel jen dva chirurgy, z toho jeden je zatím méně zkušený,“ přibližuje tamní situaci přednosta chirurgické kliniky Lubomír Martínek.
Děkan lékařské fakulty Rastislav Maďar v rámci lednového pobytu v Malawi také podepsal Memoranda o spolupráci s Kamuzu University of Health Sciences, největší univerzitou vychovávající lékaře, stomatology a další zdravotnické profese v Malawi a rovněž s District Hospital v Mchinji. „Vzájemná výměna odborníků a studentů povede k obohacení obou stran. Současně se česká nemocnice ve Fanuelu stala detašovaným pracovištěm Lékařské fakulty Ostravské univerzity, které bude sloužit i na vědecký výzkum. Další odborníci z Lékařské fakulty ostravské univerzity tak zamíří do Malawi už za pár měsíců,“ dodává děkan Rastislav Maďar.
K české výpravě se v Malawi připojil i velvyslanec ČR pro Zambii a Malawi Pavel Procházka, který pomoc českých dobrovolníků velmi ocenil a vyjádřil přání rozšířit jí ještě na další oblasti. Podobnou iniciativu směřoval k místním orgánům i Marek Svoboda z Czech Health Technology Institute, který se na několik dnů stal rovněž součástí mise. Společně absolvovali řadu jednání s ministry školství i zdravotnictví, komisařem pro přírodní katastrofy a vrcholem oficiálního programu byla audience u prezidenta Malawi Lazaruse Chakwery, který rovněž ocenil dosavadní dlouholetou pomoc českých dobrovolníků a vyjádřil přání tuto spolupráci dál rozšiřovat a posilovat.
Zveřejněno / aktualizováno: 15. 01. 2025