Lékařská fakulta Ostravské univerzity uctila památku dárců těl
Už 63 lidí darovalo tělo po své smrti ostravské lékařské fakultě k výukovým nebo výzkumným účelům. Jako výraz díků za jejich šlechetné rozhodnutí se včera odpoledne konala v ostravském Kostele svatého Václava v pořadí již třetí mše k uctění jejich památky. Bohoslužby, kterou vedl Mons. Martin David, biskup ostravsko-opavský, se zúčastnili nejen vyučující a studenti z Lékařské fakulty Ostravské univerzity, ale i široká veřejnost.
„I když nové technologie přináší moderní prostředky pro praktickou výuku, díky kterým se studenti učí pracovat na simulátorech, fantomech, pokročilých figurínách a mohou studovat i ve virtuální realitě, skutečné lidské tělo to nenahradí. Jsme velmi vděční, že darem svého těla nám umožňují vychovávat lépe připravené absolventy a pomáhají tím i lékařskému výzkumu, jehož cílem je pokrok v medicíně a zlepšení možností zdravotní péče pro stávající i budoucí generace. Oni k tomu vlastně tímto nenahraditelným způsobem přispívají,“ vysvětluje děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, proč se škola rozhodla už po třetí uspořádat mši k uctění památky dárců těl.
Praktické výuky anatomie a pitev se každoročně účastní víc než 150 studentů. Jsou mezi nimi nejen medici, ale i budoucí fyzioterapeuti, porodní asistentky nebo záchranáři. „Pro studenty je naprosto zásadní mít možnost v rámci výuky anatomie zkoumat lidské tělo napřímo, tedy pomocí pitvy. Jenom ta jim pomůže utvořit si konkrétní představu o složitosti samotného lidského těla. Seznámí se s jeho taji, poznají, jak jsou uloženy jednotlivé orgány nebo jakou mají velikost. Navíc preparováním skutečných tkání získají základní zručnosti nutné pro povolání lékaře,“ dodává profesor Václav Báča z Ústavu anatomie Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity má aktuálně dárcovský program pozastaven. Uzavřený souhlas s použitím těla po smrti pro potřeby lékařské vědy, výzkumu nebo k výukovým účelům s ní má aktuálně 1279 lidí. Jsou mezi nimi převážně senioři, své tělo však chtějí darovat i lidé mladšího věku. Většina dárců má v průměru 65 let.
Dárcem se může stát každý občan České republiky, starší 18 let. V případě ostravské lékařské fakulty nesmí mít trvalé bydliště dál než 100 kilometrů od sídla školy. Se zájemcem je sepsána smlouva, ve které zájemce souhlasí se zařazením do registru a použitím svého těla po smrti pro potřeby výuky a výzkumu. Po úmrtí dárce, převezme lékařská fakulta na své náklady darované tělo, které je využito při výuce nebo k výzkumu, a následně zajistí jeho bezobřadní kremaci. Dárci zároveň mají možnost zvolit si anonymní rozptyl či předání urny se svými ostatky kontaktní osobě, kterou uvedou ve smlouvě.
Zveřejněno / aktualizováno: 06. 11. 2024