Lékařská fakulta Ostravské univerzity plánuje díky nákupu nových přístrojů rozšířit kapacitu simulačního centra

Lékařská fakulta Ostravské univerzity nakoupí do svého simulačního centra další přístroje za více než 19 miliónů korun. Díky dotačnímu programu Národního plánu obnovy rozšíří stávající kapacitu cvičné nemocnice a nabídne nové simulační vzdělávací kurzy lékařům a zdravotníkům v rámci postgraduálního a celoživotního vzdělávání.

Endovaskulární simulátor, navigace s optickým systémem, pacientské simulátory pro neodkladnou první pomoc nebo speciální virtuální trenažér ultrazvukových technik, na kterém se budou vzdělávat například gynekologové. To je jen malá ukázka přístrojové technologie, kterou do svého simulačního centra plánuje nakoupit Lékařská fakulta Ostravské univerzity. „Naše simulační centrum bylo vybudováno z evropských fondů. Konkrétně z výzvy určené primárně pro vzdělávání studentů v pregraduálním stupni vzdělávání a kapacitně tak odpovídá těmto potřebám. Nyní se nám podařilo dosáhnout na další finance a centrum chceme dovybavit tak, aby poskytovalo ideální podmínky i pro vysoce odbornou přípravu v rámci dalšího vzdělávání lékařů a zdravotníků,vysvětluje Mgr. Ivona Závacká, Ph.D., proděkanka pro studium a zároveň řešitelka projektu.

Praktická výuka a nácvik vybraných individuálních dovedností u studentů postgraduálního vzdělávání probíhá doposud častěji přímo ve zdravotnických zařízeních. To by se díky rozšíření stávajících kapacit cvičné nemocnice mělo částečně změnit. Nacvičit si v simulačním centru pokročilé lékařské techniky i kritické dovednosti, které jsou klíčové pro zvládání náročných situací v praxi, tak budou moci i zdravotníci zařazeni v postgraduálním vzdělávání a kteří ve zdravotnictví již nějaký ten pátek působí. „U nás budou mít lékaři i zdravotníci možnost získávat a zdokonalovat své dovednosti v bezpečném prostředí, což jim umožní lépe se připravit na složité případy, se kterými se setkávají reálně v praxi. I vystudování lékaři a zdravotníci mohou dělat chyby, v simulačním centru si je budou moci dovolit udělat v bezpečném prostředí, aniž by jakkoliv ohrozili pacienty a svou důvěru v sami sebe,“ dodává Ivona Závacká.

Nákup nových přístrojů vítá také pověřený ředitel SIMLEKu PhDr. Ing. Petr Matouch, Ph.D.,: „Pořízení tohoto vybavení pomůže nejen navýšit stávající kapacitu centra, ale hlavně umožní zaměřit se na vyšší stupeň požadovaných dovedností zdravotnických pracovníků, kteří jsou na různé úrovni zapracování v praxi,“ Ve výuce a kurzech podle něj bude kladen důraz také na pochopení nutnosti týmové spolupráce, komunikace v rámci jednotlivých oborů a profesí či proces rozhodování v postupu jednotlivých kroků.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity otevřela své simulační centrum před dvěma lety. Studentům pomáhá připravit se na své budoucí povolání po praktické stránce. V cvičné nemocnici nechybí například urgentní příjem, porodní či operační sál, jednotka intenzivní péče, sanitní vůz nebo mikrochirurgické a operační středisko. Roli pacientů pak vykonávají dokonalé celotělové pacientské trenažéry.

Rozvoj kapacit simulačního centra Lékařské fakulty Ostravské univerzity - SIMLEK je spolufinancován z finančních prostředků Evropské unie, konkrétně z Next GenerationEU.

Zveřejněno / aktualizováno: 13. 09. 2024