Platany se vrátí na Černou louku. Areál City Campusu Ostravské univerzity čekají novinky

Na Černé louce znovu vyrostou platany. V areálu City Campusu je Ostravská univerzita vysadí ve spolupráci s městem Ostrava, Atelierem Simona Group a Kamil Mrva Architects. Část původních stromů musela ustoupit výstavbě nového univerzitního zázemí. Připravují se také úpravy pobytové střechy budovy sportu a behaviorálního zdraví Pedagogické fakulty, která se těší velké oblibě nejen mezi studenty a obyvateli Ostravy.

Během roku a půl od otevření se univerzitní areál na Černé louce stal hojně vyhledávanou destinací. „Už při plánování výstavby City Campusu jsme v lokalitě viděli velký potenciál. Jedním z našich cílů bylo rozšířit centrum Ostravy, oživit místo původní haldy. Z návštěvnosti areálu nám jednoznačně vychází, že se tento plán vydařil,“ konstatovala kancléřka Ostravské univerzity Monika Šumberová.

Areál neslouží pouze pro výuku a univerzitní akce jako je OUpener, Adaptační den pro prváky Pedagogické fakulty či veletrh pracovních příležitostí Za kariérOU. Ale také pro celou řadu celospolečenských událostí. „V červnu jsme hostili a spolupořádali Parasport festival 2024, v září nás čeká Noc vědců. A z těch velkých akcí bych rád zmínil České akademické hry, které bude univerzita spolu s VŠB-TUO v červnu 2025 hostit v Ostravě po 21 letech,“ uvedl děkan Pedagogické fakulty Daniel Jandačka a dodal: „Na rozvoji areálu stále pracujeme a reagujeme na vysoký zájem turistů, který do City Campusu míří.“ Narážel tak nejen na plánovanou obnovu zeleně v areálu, kde z původních vzrostlých platanů zbyl pouze památeční pLATAn. K němu se brzy připojí stromy nové. Práce začnou také na pobytové vyhlídkové střeše budovy sportu a behaviorálního zdraví, která se stala jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí v Ostravě.

Samotná vyhlídka nabízí panoramatické výhledy na ostravské dominanty jako je Dolní oblast Vítkovice, katedrála Božského Spasitele, halda Ema nebo pohled na vrcholky nedalekých Beskyd. „V blízké době plánujeme na střeše dokončení workoutového hřiště a doplnění finálního povrchu běžeckého oválu,“ nastiňuje nejbližší investice děkan Jandačka. Denně atrakci navštíví 300 až 400 turistů, což s sebou nese zvýšené náklady na údržbu. Ty jsou pak důvodem zdržení plánovaných investic do rozvoje areálu.

City Campus OU se stal vyhledávaným turistickým místem, významným centrem kultury, sportu, vzdělávání a vědy v regionu. „Nová budova campusu nám především umožnila dále rozvíjet naše výzkumné a vědecké cíle. Konečně máme potřebné zázemí, díky kterému můžeme realizovat náročné mezinárodní vědecké projekty jako je aktuálně řešený projekt DigiWell nebo LERCO,“ upozorňuje děkan Jandačka.

Univerzitní komplex na Černé louce získal Cenu Ministerstva pro místní rozvoj. Předání proběhlo v pražském Rudolfinu na slavnostním večeru při příležitosti vyhlášení soutěže Stavba roku 2023. Samotná budova sportu a behaviorálního zdraví Pedagogické fakulty navíc zaujala porotce mezinárodní soutěže BIG SEE Award, kteří ji ocenili v roce 2024 cenou za architekturu.

Zveřejněno / aktualizováno: 06. 09. 2024