10 tipů do začátku

Nastupujete na Ostravskou? Těší nás, že s námi chcete začít psát svůj příběh.

Příchod na vysokou školu může být po střední škole trochu zahlcující. Najednou toho může být v určitou chvíli až příliš. Především množství informací, které se hned na začátku semestru nakupí. Přinášíme 10 užitečných tipů, jak se na začátku nové kapitoly života neztratit.

1. Pozorně čtěte. Nejenom následující řádky, ale především informace a pokyny vyučujících, popisy kurzů a předmětů. A taky e-maily, které vám od univerzity chodí. Studium na vysoké škole je především o samostatnosti a zodpovědnosti. Spoustu věcí si budete muset načíst.
  2. Buďte napřed. Obří náskok získáte tím, že si poctivě a bez přeskakování přečtete stránku plnou průvodců o zákonitostech studentského života na Ostravské univerzitě.
  3. Zapomeňte na „školní rok“, vysokoškolský život se řídí Harmonogramem Akademického roku. V něm jsou zaneseny všechny opravdu důležité termíny, včetně akcí, které by nikdo neměl vynechat. Třeba jako...
  4. OUpener! Zahájení semestru pro všechny studující a vyučující korunované imatrikulací prvních ročníků v areálu moderního City Campusu OU na Černé louce. Studentský život na Ostravské znamená mnohem víc než jen učebnice a přednášky, nejlepší orientační nalejvák vysokoškolského života dostanete právě tady.
  5. Vyražte mezi ostatní studenty. Jedna z nejdůležitějších dovedností, kterou můžete na vysoké škole získat, je schopnost navazovat kontakty a spolupracovat. Můžete si tím už v průběhu studia vytvořit zajímavé příležitosti. Pomůžou vám v tom třeba Studentské organizace, které na OU silně podporujeme.
  6. Sledujte univerzitní dění online. Univerzita a jednotlivé fakulty pořádají velké množství akcí, o kterých se s náskokem dozvíte třeba v aplikaci Moje Ostravská, na stránkách online magazínu OU@live nebo na sociálních sítích.
  7. Když nevíte, zeptejte se. Na otázky týkající se studia a vůbec studentského života v Ostravě umí perfektně odpovědět naše Poradenské a kariérní centrum. Kontaktovat jej můžete online a nebo vyrazte do Welcome Centre na ulici Mlýnská 5 v centru Ostravy, kde najdete taky studentskou kavárnu OUško a odpočinkový prostor dOUpě.
  8. Láska prochází žaludkem, a to i v Ostravě. Stravování na Ostravské řešíme externími partnery, kteří studujícím nabízejí dotované ceny jídel.
  9. Kam složit hlavu? Na koleje! Tohle není rada z cyklu černých historek, ale dobře míněný tip, jak se levně ubytovat v Ostravě. Studentské bydlení přináší hromadu zážitků, na které nelze zapomenout.
  10. Nebojte se a bavte se. Nejhorší je smrt z leknutí. Prošvihnutí jakéhokoliv termínu je politováníhodná událost, která se vám stane maximálně jednou... za semestr. Přiznat chybu a hledat řešení je součástí procesu učení se, jak zvládnout život. Nejen ten vysokoškolský. Žijeme nejen studiem. A vaše univerzita taky!

Zveřejněno / aktualizováno: 22. 08. 2024