Excelentní výzkum v oblasti digitálních technologií a wellbeingu, DigiWELL

Operační program Jan Amos Komenský

Registrační číslo: CZ.02.01.01/00/22_008/0004583

Řešitel: Ostravská univerzita
Partneři: Masarykova univerzita, Národní ústav duševního zdraví, Psychologický ústav AV ČR v. v. i., Sociologický ústav AV ČR v. v. i., Univerzita Hradec Králové, Ústav informatiky AV ČR v. v. i., Univerzita Palackého v Olomouci

Finanční dotace:

Celková výše dotace: 467 067 832,12 Kč
Dotace poskytnutá EU: 325 546 278,98 Kč
Dotace ze státního rozpočtu ČR: 118 168 161,53Kč
Vlastní zdroje: 23 353 391,61 Kč

Termíny:

Datum zahájení realizace projektu: 1. ledna 2024
Datum ukončení realizace projektu: 30. června 2028

Poskytovatel:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Kontakty:

Principal Investigator: doc. Mgr. Steriani Elavsky, Ph.D.
Hlavní manažer projektu: Mgr. Milan Cabala
Finanční manažer: Ing. Nikol Matulová, Ing. Vendula Jančálková

Popis projektu:

Cílem projektu je výzkum a rozvoj možností bezpečného využívání ICT pro zlepšení wellbeingu. To zahrnuje identifikaci determinantů rizik a dopadů ICT na wellbeing, vývoj a aplikaci inovativních výzkumných a intervenčních metod, rozvoj prostředků umožňujících budování výzkumné infrastruktury pro sběr a diseminaci populačních dat souvisejících s wellbeingem. Cíle také povedou k rozvoji nabídky preventivních a intervenčních programů a budou směřovat k aplikovatelným výstupům včetně teoreticky a empiricky ověřených metodik, optimalizovaných a bezpečných rozhraní/aplikací pro sběr, získávání, zobrazování a diseminaci populačních dat využitelných při tvorbě zdravotních, vzdělávacích, a environmentálních politik, nástrojů pro personalizaci digitálních intervencí, které zlepší jejich efektivitu, user engagement a dosah/využití u znevýhodněných populací. Projekt DigiWELL plánuje aplikovat svoje výsledky ve spolupráci s ICT firmami (eHealth/mHealth), které budou spolupracovat na testování a vývoji různých eHealth prostředků (např. software v podobě mobilní aplikace, hardware v podobě biosenzorů, případně robotů) a vládními i neziskovými organizacemi, které jsou důležitými stakeholdery v oblasti ICT a wellbeingu (např. MŠMT, Digikoalice, Replug, Podané ruce a další). Dalším cílem projektu je zvýšení úrovně české psychologie a sociálních věd, které zatím nedosahují světové úrovně (viz výsledky Metodiky 2017+). Plánujeme výrazně posílit vědecké týmy v 8 českých institucích, vytvořit mezi nimi synergii, nově posílit spolupráci sociálních vědců, informatiků a statistiků, posílit mezinárodní dimenzi všech týmů a spolupracovat s nejlepšími zahraničními institucemi a univerzitami. Plánujeme také vzdělávat mladé vědce, kteří budou mít možnost spolupráce v mezinárodních týmech se špičkovými zahraničními univerzitami a budou moci využít vzdělávání a znalosti expertů napříč celým projektem.

Výzkumné záměry projektu:

Výzkumný záměr č. 1
Krátkodobé a dlouhodobé dopady používání digitálních technologií na wellbeing obecné populace
Výzkumný záměr č. 2
Experimentální výzkum technologií a wellbeingu
Výzkumný záměr č. 3
Personalizované digitální intervence pro podporu wellbeingu a zdravého životního stylu
Výzkumný záměr č. 4
E-mental health nástroje pro podporu duševního zdraví a wellbeingu
Výzkumný záměr č. 5
Rozvoj mezinárodní spolupráce a zvýšení aplikačního potenciálu při tvorbě zdravotních, vzdělávacích a environmentálních politik
Výzkumný záměr č. 6