Akademický den Ostravské univerzity
Ve čtvrtek 1. října 2009 uspořádala Ostravská univerzita již v pořadí pátý Akademický den. V Domě kultury města Ostravy se sešli rektoři, prorektoři, děkani z vysokých škol, pozvání přijali i zástupci kraje.
V auditoriu zasedlo 400 pedagogů, studentů a přátel univerzity. Rektor Jiří Močkoř ve svém projevu zejména představil hlavní úkoly, které před univerzitou v novém akademickém roce stojí.
„Ačkoliv vnější ekonomické a společenské podmínky nejsou příznivé, nemůžeme propadat rezignaci a nečinně sledovat, jaký bude další vývoj společnosti, a tedy i terciárního vzdělávání. Po příkladu ekonomicky úspěšných firem, které krize využívají pro rozšíření svého působení a aktivit, se musíme i my pokusit nastartovat proces změn, které by zabezpečily naši další plnohodnotnou existenci i při změně ekonomických a společenských podmínek. Dovolte mi proto, abych Vás alespoň stručně seznámil se základními rozvojovými záměry Ostravské univerzity, jejichž realizace nebo zahájení se připravuje v rámci nastupujícího akademického roku.
Za klíčové projekty významně posouvající jak kvalitu naší univerzity, tak i její vnímání ve společnosti považuji především přípravu vzniku lékařské fakulty a dále projekty výzkumných center v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovaci. Lékařská fakulta je dlouhodobým snem několika generací lékařů, akademiků a představitelů našeho kraje. Doposud nikdy se tento záměr nepodařilo z mnoha důvodů realizovat, i když od roku 1949 se uskutečnilo již asi 5 pokusů o zřízení této fakulty. V tomto akademickém roce stojí naše univerzita před historickou možností se k tomuto záměru významně přiblížit a při optimálních podmínkách jej dokonce uskutečnit, a to za významné finanční a morální podpory města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Do realizace tohoto záměru byly již vloženy desítky milionů korun, stovky hodin intenzivní práce, byly pořízeny desítky drahých přístrojů a zařízení nutných pro zahájení činnosti této fakulty a byla zahájena příprava rekonstrukce objektů pro její dislokaci. Zda tento významný projekt bude dále tak jako doposud úspěšně pokračovat, závisí nyní především ve velké míře na politickém rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví, které se k tomuto záměru musí vyjádřit. Pevně věřím, že najdeme dostatečný počet příznivců zřízení lékařské fakulty, kteří nás podpoří v rozhodnutí získat a úspěšně celý projekt dokončit.
Tak jako projekt lékařské fakulty přinese významné rozšíření spektra našich aktivit, projekty připravované v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace přinesou, jak pevně věřím, prohloubení našich vědecko-výzkumných aktivit. Ostravská univerzita připravuje jako předkladatel projekt Centra interdisciplinárních medicínských technologií, jehož partnery jsou Vysoká škola báňská a Fakultní nemocnice. Tento projekt by umožnil nastartovat v našem regionu výzkumné aktivity v oblasti, která tady dlouhodobě chybí, a současně i vytvořit zázemí pro výzkumnou činnost budoucí lékařské fakulty. Ostravská univerzita je dále klíčovým partnerem v projektu IT4Innovations, jehož cílem je vybudovat superpočítačové centrum s propojením na teoretický a aplikovaný výzkum, a to i v oblastech, v nichž naše univerzita dlouhodobě dosahuje špičkových výsledků. Tento projekt svým rozsahem a dopadem na vědecký a inovační potenciál v regionu je zcela unikátní a umožnil by nastartovat významnou vlnu změn v tak žádané oblasti, jako jsou informační technologie. Druhým významným projektem, kde naše univerzita je partnerem, je projekt Centra environmentálních technologií, který budeme předkládat rovněž ve spolupráci s Vysokou školou báňskou a který je zaměřen na propojení biologického, chemického a environmentálního výzkumu.
Jakkoliv jsou tyto projekty významné pro restrukturalizaci našeho regionu, není záruka, že budeme při jejich získávání úspěšní. Při rozhodování o těchto projektech bohužel nadále přetrvává zásada, kterou lze shrnut pod heslo „pokud jsi v minulosti nic nedostal, nedostaneš ani teď“. Podle této zásady jsou projekty přidělovány převážně podle kritérií hodnotících objem výsledků a finanční podpory získané v minulých letech. A protože náš kraj byl na rozdíl od pražských a brněnských regionů extremně finančně diskriminován při rozdělování financí na podporu vědy a výzkumu, hrozí opět nebezpečí, že tento trend se bude opakovat, a tak dojde k definitivnímu zaostávání našeho regionu v těchto důležitých oblastech. Pevně věřím, že kvalitou předkládaných projektů, aktivním zapojením všech zainteresovaných členů akademické obce a s pomocí celé regionální representace zvrátíme tento nebezpečný trend a zachováme si potenciál pro další rozvoj.
Naše univerzita stojí v nadcházejícím akademickém roce před celou řadou dalších významných aktivit. Významným projektem z hlediska vybudování kapacit dalšího rozvoje je postupná realizace generelu prostorového rozvoje naší univerzity, v jehož rámci se v tomto akademickém roce bude realizovat nejen zateplování některých objektů, ale především rekonstrukce budovy na ul. Fr. Šrámka, jakožto budoucího sídla části Pedagogické fakulty, výstavba nové budovy v areálu Přírodovědecké fakulty na Hladnově pro potřeby budoucího výzkumného centra, příprava na výstavbu nového objektu pro jednu z divizí projektu IT4Innovations na Hladnově a příprava rekonstrukce objektu pro budoucí lékařskou fakultu v našem kampusu v Ostravě-Zábřehu.
Kromě těchto infrastrukturních projektů budeme i v tomto akademickém roce pokračovat v transformaci studijních programů podle pravidel evropského kreditního systému ECTS, budeme zahajovat celou řadu nových projektů získaných v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, kterých naše univerzita předložila za několik stovek milionů korun, a budeme připravovat řadu změn v řízení univerzity souvisejících se vzrůstajícím důrazem na zvyšování kvality všech našich činností.
Naše univerzita se i za podmínek zhoršujícího se populačního vývoje nadále těší velkému zájmu studentů o přijetí a každoročně jich tisíce musíme odmítat. Tento zájem je hodnota, kterou musíme velmi pečlivě opečovávat a neustále zvyšovat její atraktivitu. Chci vám všem touto formou poděkovat, že jste tuto hodnotu v uplynulém akademickém roce udrželi na vysoké úrovni, že jste velmi přispěli k rozvoji kvality a šíři spektra našich činností. Nebyl to úkol lehký, nikdo nám nic nedaroval a ani v budoucnu darovat pravděpodobně nebude. O to důležitější bude, aby i nastupující akademický rok byl rokem aktivní, úspěšné činnosti, a to i za ztížené ekonomické situace, ve které se nyní nacházíme,“ uvedl rektor Jiří Močkoř.
Poté bylo oceněno Pamětními listy 18 studentů za vynikající studijní výsledky a reprezentaci školy.
Symfonický orchestr Fakulty umění OU přednesl Slovanské tance od Antonína Dvořáka. Za svůj bravurní umělecký výkon byl odměněn dlouhotrvajícím potleskem.
Zveřejněno / aktualizováno: 01. 12. 2016