Vedení Ostravské univerzity nepolevuje ve svém úsilí za lepší finanční podmínky veřejného vysokého školství
Ostrava / 06. 09. 2023
Ostravská univerzita pokračuje ve svém prosazování lepších finančních podmínek českého veřejného vysokého školství. V době přípravy návrhu státního rozpočtu se rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký spolu s dalšími členy vedení aktivně zapojuje do jednání se zástupci vlády, poslanecké sněmovny i dalších univerzit a zdůrazňuje naléhavou potřebu zvrátit dlouhodobý trend podfinancování vysokého školství, který má vážné dopady na kvalitu vzdělávání a výzkumu. „Je potřeba prosadit systémová opatření napravující směřování finančních prostředků do veřejného vysokého školství,“ uvádí rektor Petr Kopecký.
Na konci minulého týdne se setkal s místopředsedou vlády Ivanem Bartošem, přičemž téma financování vysokých škol v souvislosti s projednávaným státním rozpočtem bylo při setkání stěžejní. Podobně rektor Petr Kopecký toto téma v posledních měsících otevřel na jednáních s ministrem kultury Martinem Baxou a ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou nebo s 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Věrou Kovářovou. Financování veřejných vysokých škol bylo rovněž jedním z témat probíraných se zástupci Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny, kteří navštívili Ostravskou univerzitu na začátku měsíce června.
„Setkání rozhodně nebyla pouze formální či symbolická. Na všech jsme probírali zcela konkrétní důvody, proč považujeme veřejné vysoké školství za podfinancované. Podíl rozpočtu vysokých škol vůči HDP klesá – z 0,48 % na 0,42 %, klesá i podíl vůči rozpočtu ČR,“ popisuje Petr Kopecký. Hosté na Ostravské univerzitě obdrželi podklad obsahující souhrn důležitých dat, nejpalčivějších problémů a potenciálních rizik vysokého školství, ale i návrhy na jejich řešení.
Mezi největší problémy patří například dlouhodobý pokles reálného rozpočtu vysokých škol a podpory vědy a výzkumu doprovázený personálními ztrátami, omezením kvality a dostupnosti vzdělaní nebo riziko neschopnosti vysokých škol kapacitně obsloužit nadcházející, za pár let maturující, silné ročníky.
„Vedle samotného podfinancování vysokých škol a vědy a výzkumu jsou zde další problémy například ve struktuře financí. V České republice je významně vyšší podíl účelového financování vědy proti institucionálnímu. Pouze mylně se lze domnívat, že se jedná o kompetitivní a motivační systém. V každodenní realitě se jedná o přílišnou nestabilitu s dopadem do financování mezd výzkumníků. Projekty tak ztrácí rozvojový charakter a suplují nedostatečné institucionální financování. Nevyhnutelná subjektivita hodnocení grantových soutěží tak nemá pouze vliv na výběr rozvíjených oblastí a týmů, ale zejména na šance na udržení budovaných výzkumných týmů. Česká republika ztrácí potenciál a vysoké školy nenávratně perspektivní mladé pracovníky, kterým nenabídnou nejen srovnatelnou mzdu, ale ani stabilitu a perspektivu nezávislou na projektových soutěžích,“ vysvětluje prorektor Ostravské univerzity pro vědu a uměleckou činnost Martin Štěpnička.
Analýza zmiňuje rovněž současný odliv kvalifikovaných zaměstnanců z vysokých škol či vliv rozpočtových škrtů na strukturálně postižené regiony, mezi které se Moravskoslezský kraj řadí. „Ve strukturálně postižených regionech je odchod zaměstnanců z vysoké školy často spojen s úplným odchodem z regionu (takzvaný brain drain či odliv mozků) a s celou řadou demografických, strukturálních a sociálních problémů, které se následně řeší další dekády,“ uvádí prorektor Ostravské univerzity pro strategii a rozvoj Ondřej Slach.
Vyvrcholením snah reprezentace vysokých škol bude shromáždění svolané Českou konferencí rektorů, Radou vysokých škol, odbory a profesními asociacemi, které i takto vyjádří nespokojenost se stavem financování českého školství a vědy. Akce proběhne 12. září v Praze. Ostravská univerzita na akci samozřejmě bude mít zastoupení.
Již v březnu letošního roku vystoupilo vedení Ostravské univerzity spolu se zástupci všech fakult na tiskové konferenci, kde deklarovali postoj Ostravské univerzity k této problematice. „Je důležité upozornit, že výdaje České republiky na vzdělávání jsou pod průměrem zemí OECD. Navíc podíl rozpočtu určený na veřejné vysoké školy na celkovém rozpočtu MŠMT klesl jen za posledních 10 let z přibližně 18 procent na 12 procent a za stejné období klesl podíl rozpočtu veřejných vysokých škol na HDP z 0,55 procent na 0,45 procent,“ vyjmenoval v březnu rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký. Připomněl rovněž, že dlouhodobé zvyšování platů učitelů v regionálním školství a jejich zvažovaná fixace na 130 procent průměrné mzdy se bohužel netýká vyučujících na veřejných vysokých školách.
Kontakt pro média:
Bc. Jitka Jitřenka Weiss
Vedoucí komunikace a popularizace, tisková mluvčí OU
e-mail:
telefon: 731 068 263